Choroby przenoszone przez kleszcze

Najczęściej spotykamy się z zakażeniem wywolym przez pierwotniaka o nazwie Babesia canis. Objawy charakterystyczne piroplazmozy to: wysoka gorączka (ponad 40 st.), anemia spowodowana rozpadem zaatakowanych erytrocytów i żółtaczka hemolityczna.Pies jest osowiały, nie ma apetytu.Inną jednostką przenoszona przez kleszcze jest borelioza. Jest to choroba bakteryjna.Pies ma problemy z poruszaniem się co związane jest z zapaleniem jednego lub wiecej stawów. Stają się one gorące, powiększone i bolesne. Obecnie istnieje wiele leków pozwalających walczyć z tymi chorobami, jednak najważniejsza jest nadal profilaktyka tych zakażeń poprzez dostępne środki: obroże, aerozole i pipety ze środkami zwalczającymi kleszcze.

Przetrwałe mleczaki 

Wszystkie ssaki  posiadają zęby mleczne , które w odpowiednim czasie dla danego gatunku  zostają wymienione na zęby stałe. Niekiedy zdarza się, że nie wszystkie żeby mleczne wypadną  a wyrosną już stałe. W takim przypadku w żadnym razie nie należy pozostawiać takich zębów tylko pokazać je lekarzowi weterynarii a ten wyznaczy optymalny czas do ich usunięcia. 

Gruczoły okołoodbytowe  

Psy w okolicach odbytu posiadają parzystą zatokę przyodbytową a w jej ścianie gruczoły, produkujące wydzielinę, która służyła psim przodkom do znaczenia terytorium. W naturalny sposób wydzielina ta zostaje usunieta podczas defekacji lub w sytuacji stresowej. Dość często dochodzi do utrudnionego opróżniania zatok i nagromadzenia się wydzieliny a w efekcie powstania przetoki w okolicy okołoodbytowej. Dlatego nie należy lekceważyć takich objawów jak : utrudnione oddawanie kału, wylizywanie okolicy odbytu, saneczkowanie, nienaturalnego kształtu oddawany kał.Niekiedy dochodzi do utraty sierści w okolicy lędźwiowej oraz świądu w tym miejscu. 

Laboratorium weterynaryjne 

Laboratorium weterynaryjne przeznaczone jest do wykonywania badań dodatkowych w diagnozowaniu chorób u zwierząt.

Strona główna